Nasıl Başlarım?

ininal API Developer Portal ile fintech dünyasına hiç beklemeden adım atabilirsiniz.

Bu dokümanın amacı ininal API'lerine nasıl erişilebileceğini ve neler yapabileceğini açıklamaktır. Bu dokümanda ininal API’leri ile ilgili hem fonksiyonel hem de teknik bilgilere yer verilmiştir.

Geliştiriciler bu ortam üzerinden kullanıcı yaratma, kart yaratma, kartla kullanıcıyı ilişkilendirme gibi temel finansal işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilir. ininal API servislerini kullanabilmek için ilk yapmanız gereken işlem ininal Developer Portal'a kayıt olmaktır.

Kayıt##

Kayıt olmak için tek yapılması gereken Kayıt Ol sayfasındaki formu doldurmak.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra APIKEY ve SECRETKEY bilgilerine erişeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu bilgileri kullanarak ininal API'lerine erişim imkanı bulacaksınız.

API Kullanım Süreci##

Sisteme Erişim

ininal API'lerini kullanabilmek için ilk olarak ininal Developer Portal'a kayıt olarak API ve Secret Key bilgilerini almanız ve bu bilgileri kullanarak Authentication servisine erişerek Acces Token almanız gerekmektedir.

Size özel olarak oluşturulan ve belli bir zaman sonra kullanım süresi dolan Access Token'lar ininal API'leri ile yapacağınız her istekte sizin ve kullanıcılarınızın güvenliğini sağlamaktadır.

Kullanıcı İşlemleri

ininal API'leri ile işlem yapabilmek için her kullanıcınıza özel bir ininal hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Kullanıcı kayıt işlemi sırasında istenilen kullanıcılarınıza ait kimlik bilgileri TC Kimlik Sorgulama servisi üzerinden de doğrulanmaktadır.

Kullanıcı ekleme işlemi sonrasında sistem tarafından oluşturulan kullanıcı tekil user-token bilgisi, ininal sistemi üzerinde kullanıcı tanımlama ve gelecekte yapılacak işlemler sırasında kullanılmaktadır.

Kart İşlemleri

Bir ininal hesabı yarattıktan sonra ilk yapmanız gereken bir sanal kart oluşturarak ya da bir fiziksel kart sipariş ederek kullanıcınızın hesabına bu kartı eklemek olmalıdır.

ininal sistemlerinde kullanıcı hesabına eklenen tekil kart ile yapılan tüm işlemlerde kart ekleme işlemi sonrasında sistem tarafından oluşturulan tekil card-token bilgisi kullanılmaktadır. Kullanıcı hesabına eklediğiniz ininal karta bakiye yükleme işlemi yapabilir, kart hareketlerini ve bakiyesini anlık olarak görüntüleyebilir ve karta ait tüm işlemleri anında gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın! Hesaba eklenmemiş bir ininal karta yalnızca bir kere yükleme yapılabilir.

Tamamlandı! :)

ininal API'lerine erişerek, kullanıcı oluşturma ve kullanıcı hesabına kart ekleme işlemlerini tamamladınız!

Artık kullancılarınıza, müşterilerinize, çalışanlarınıza ya da finansal çözümler sunmak istediğiniz tüm paydaşlarınıza prosedürsüz, hızlı ve güvenli finansal hizmetler sağlayabilirsiniz.

API Çağrıları##

ininal API'lerini deneyebilmek için REST client araçlarını ( Postman, Advanced REST client vb. ) kullanabilirsiniz.

Authentication Yapısı##

ininal API'lerine erişebilmek için öncelikle Authentication yapısı üzerinden accessToken elde edilmesi gerekmektedir.

ininal API, OAuth 2.0 protokolünü kullanır. Bütün API çağrıları SSL ile yapılmalıdır. ( https:// )

📘

OAuth 2.0

OAuth 2.0 uygulamaların birbirleri arasında veri erişimine olanak sağlayan açık bir yetkilendirme protokolüdür. OAuth, kullanıcı doğrulama amaçlı değil uygulama yetkilendirme amaçlı bir protokoldür.

Geliştirici öncelikle sisteme kayıt olarak elde edeceği APIKEY ve SECRETKEY’i base64 ile encode etmelidir.

Encoded data “{APIKEY}”:“{SECRETKEY}” formatı ile oluşturulur ve encoding için https://codebeautify.org/base64-encode linki üzerinde sağlanan encoding hizmeti kullanılabilir.

814814

Encode edilmiş token Header’a “Basic {token}” formatında eklenmelidir. Daha sonra accessToken almak için, Access Token servisi çağırılmalıdır.

🚧

Dikkat!

Access token’ın geçerlilik süresi 60 dakikadır, süre dolunca yeniden Access Token oluşturmanız gerekmektedir.

{
  “httpCode”: 200,
  “description”: “OK”,
  “response”: {
    “accessToken”: “eyJhbGciOiJIUzI1NiJ9.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.sTZ84gG2MLBaqQF_rMjGhuf2aHLCKX9jP4wpp2O-EjA”,
    “tokenType”: “Bearer”,
    “expiresIn”: 3600000
  },
  “validationErrors”: null
}

Two-Leg Authentication yapısı kullanılarak elde edilen accessToken, diğer tüm API çağrılarında kullanılmaktadır.

Alınan accessToken ile API Çağrısı##

accessToken alındıktan sonra yapılacak ilk adım Users servislerinden Kullanıcı Yaratma servisi ile bir kullanıcı yaratmak olacaktır.
Bu sayede daha sonra kullanıcı için dönecek olan userToken ile kullanıcıya Kart Kişiselleştirme servisi ile kart ekleyebilirsiniz.

{
"name": "Ahmet",
"surname": "Ozperson",
"email": "[email protected]",
"gsmNumber": "5500000000",
"tcIdentificationNumber": "12317712317",
"password": "890qwe890",
"birthDate": "01-01-1990",
"motherMaidenName": "Örnek"
}

ininal API'lerini incelerken herhangi bir problem ile karşılaşmanız durumunda bizimle [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


What’s Next